Len jedno z ďalších zamyslení...

Autor: Frederik Krucovčin | 20.11.2013 o 11:20 | (upravené 20.11.2013 o 13:23) Karma článku: 8,26 | Prečítané:  351x

Ani neviem ako by som začal, avšak to čo sa deje posledné dni, mesiace, roky mi nejako normálne nepríde. To však asi nikomu.

Mám 21 rokov. Nemôžem sa vyjadrovať k veciam čo boli v roku 1989, ku komunizmu, z môjho uhla pohľadu, lebo som vtedy nežil. A ani nebudem.

 

Radšej sa vyjadrím k veciam čo sa dejú teraz. Ako ich vnímam pohľadom vysokoškoláka v Košiciach. Nejdem tu s nikým sympatizovať, iba vyjadriť svoj vlastný názor. Kde sa naša malá krajina dostala, keď mládež z tadeto uteká kade ľahšie, lebo jednoducho tu práca nie je, prípadne ak aj nejaká je, tak musí človek (veľakrát aj s vysokoškolským titulom) makať ako otrok za smiešne peniaze. Osobne som sa tiež už veľakrát zamyslel, či to má význam, keď si spomeniem nato, že tu študujem a nemám garantované nič. Jedine tak tie Ficove istoty. Veľa mojich známych žije kade tade po Európe a majú sa oveľa lepšie ako tu, aj keď len robia nejaké základné práce na ktorú pomaly netreba ani strednú, stačí že viete cudzí jazyk, veľakrát postačia aj jeho základy. Prípadne v Rakúsku a Nemecku aj to čo ste vyštudovali, avšak musíte tie veci fakt ovládať a hlavne ovládať nemčinu. Ale rozdiel v platoch je obrovský a aj keď niektoré potraviny a cigarety stoja viac, určite to stojí viac ostať tam, ako tu. Jednoducho tu nič nenasvedčuje tomu, že by to malo čo i len náznak svetlejšej budúcnosti. A ak sa aj niekto nájde, kto by s tým niečo spravil, tak sa ho snažia zdiskreditovať, prípadne sa mu snažia prácu sťažiť najviac ako sa dá. Kde to potom smeruje?

 

Veci, ktoré by sa mali riešiť sa neriešia, namiesto toho sa ľavica naťahuje s pravicou a naopak. Ak sa aj nejaký rozumný zákon vymyslí, prejde toľkými čítaniami a zmenami, že je to potom celé naprd. Vo vedúcich postoch sú ľudia, ktorí sa do toho veľakrát vôbec nevyznajú a vymýšľajú také sprostosti, nad ktorými sa zamestnancom ide rozum zastaviť. Ľudia potom namiesto toho, aby robili svoju prácu tak ako majú, sú nervózni z takejto buzerácie a potom sa to odzrkadľuje na ich výkonoch, prípadne aj zdravotnom stave. Ani sa nečudujem. Avšak nechápem tých ľudí. Tá je tiež kapitola sama o sebe.

 

Namiesto toho, aby sa postavili ako národ a snažili sa s tým niečo spraviť radšej o tom budú hundrať deň čo deň, ale spravia proti tomu minimum. Chápem, že sa tí ľudia boja o svoju prácu, miesto atď., ale ako dlho sa dá takto fungovať? Nečudujme sa potom mladým, že z tadeto vo veľkom odchádzajú. Keď už mám prísť o nervy, tak aspoň nech zarobím. Avšak zatiaľ čo počúvam mladých všade sa majú lepšie ako doma. Je pravda, že domov je domov, ale pomaly z mladých už nikto doma neostane. Je to bieda ako pre zamestnávateľov (domácich), tak aj pre zamestnancov.

 

Školstvo je v stave v akom je, avšak málokto z hora vidí to, že ak nenapreduje školstvo, tak nebude napredovať ani naša krajina. Taktiež systém učenia je dosť zameraný na teóriu, ako samotnú prax, avšak už sa to pomaly začína, chvalabohu, meniť. Pomaly začíname podporovať aj mladých talentovaných ľudí a aj oni majú väčšie príležitosti sa ukázať. Treba však chcieť. Aj takí však už radšej pôjdu radšej na prax do zahraničia. Kto tu nakoniec ostane? Možno sa po pár rokoch vrátia a donesú to domov, avšak nebude už neskoro? A vrátia sa vôbec? Podľa toho čo počujem, ani moc nie.

 

Dodnes sa nevyriešila Kauza Gorila a žiaľ, vyzerá to tak, že sa ani nevyrieši. Vtedy aspoň bola ochota niečo zmeniť. Dnes väčšina ľudí sedí pred televízorom a pozerá Farmu a Vyvolených. K tomu sa už radšej ani nevyjadrujem. Nemá to zmysel. Možno len jednou vetou. Stále keď si pustíš Farmu alebo Vyvolených, jedna kniha spácha samovraždu. U nás je, podľa mňa, už tých kníh mnoho.

 

Chcem však veriť, že sa to zmení. Zmení k lepšiemu. K tomu však treba zmenu myslenia, ako ľudí dole, tak tých hore. Aby tí dole mali záujem niečo zmeniť a robili s tým niečo a tí hore, keď už sa nahrabú, tak nech je tá zmena vidieť. Ľudia často vravia, že všetci, ktorí sa tam dostanú začnú vo veľkom kradnúť. Je však rozdiel keď sa len kradne alebo kradne a aj sa niečo robí pre krajinu. To je ten podstatný rozdiel.

 

Chcelo by to však asi zmeniť myslenie vo viacerých veciach a tiež to, aby ľudia fakt prebudili svoj potenciál v sebe a spravili niečo tak pre seba ako pre túto krajinu, niečo na čo budú hrdo spomínať. Aby to Slovensko naše, niekde pri televíziách fakt tvrdo nezaspalo.

 

Zdroje obrázkov:

http://lmlrn.com/wp-content/uploads/2013/07/critical-thinking.jpg

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Návrat Ščurka z basy k hokeju: vražda, klamstvá aj podozrenie z korupcie

Pôvodne mu hrozilo až 20 rokov. Prečo dostal hokejista Ščurko za brutálnu vraždu rozhodcu Mareka Liptaja len mierny trest.

SVET

Mexiko ničí ďalšie zemetrasenie. Má už 226 obetí

Tisíce ľudí utekali ulicami, padali aj budovy. Medzi obeťami sú aj deti.

ŠPORT

Saganov debut na MS: žalúdočné problémy a hnev

Sagana čakajú ôsme majstrovstvá sveta.


Už ste čítali?